Informationscenteret er lukket grundet Sveriges Nationaldag 6. juni. Skriv, eller kom igen mandag. Kontakt

Femern Bælt-forbindelsen åbner døren til et større arbejdsmarked - også for Øresundsregionen

2025-05-22

I sidste uge besøgte Øresunddirekt Femern Bælt-projektets besøgscenter i Rødby, hvor vi blev vist rundt af Jacob Vestergaard, som også spillede en central rolle i etableringen af Øresundsbroen. Rundvisningen gav ikke bare indsigt i den tekniske og logistiske bedrift, der ligger bag Femern-tunnelen, men satte også fokus på, hvordan faste forbindelser baner vej for grænseoverskridende samarbejde, arbejdsmarked og mobilitet.

Print

En udvidelse af det grænseoverskridende arbejdsmarked i Øresundsregionen

Forbindelsen mellem Rødby og Puttgarden bliver ikke bare verdens længste sænketunnel, den bliver også en effektiv forbindelse mellem Skandinavien og resten af det europæiske kontinent. Når den åbner i 2029, vil rejsetiden mellem København og Hamborg blive omkring 2,5 timer, og 3 timer fra Malmø. Det vil dermed blive langt lettere at kombinere arbejdsliv, uddannelse og forretning på tværs af Danmark, Sverige og Tyskland.

Med kortere rejsetid vil det blive nemmere for både virksomheder og arbejdstagere at tænke grænseoverskridende, ikke kun mellem Danmark og Sverige, men også i relation til Tyskland. Femern Bælt-forbindelsen bliver dermed en udvidelse af den mobilitet og det sammenhændende arbejdsmarked, som Øresundsbroen har gjort muligt siden 2000.

 

Nye muligheder for virksomheder og pendlere

Det integrerede arbejdsmarked vi allerede kender i Øresundsregionen, har vist potentialet i et grænseoverskridende samarbejde. Femern Bælt-forbindelsen peger på lignende udvikling i sydlig retning, som kan være med til at styrke Øresundsregionens rolle som knudepunkt i Nordeuropa.

For pendlere i Sydsverige og på Sjælland betyder det langt flere jobmuligheder, når rejsetiden til Nordtyskland nedbringes. For virksomheder åbner det for adgang til et større hjemmemarked, talentpulje og nye samarbejdspartnere på tværs af Nordeuropa. 

 

Broer og tunneler mellem mennesker

Infrastruktur handler ikke kun om beton, stål og logistik. Det handler i høj grad også om at skabe forbindelser mellem mennesker, regioner og arbejdsmarkeder.

Ligesom Øresundsbroen har styrket båndene mellem Danmark og Sverige, vil Femern Bælt-forbindelsen være med til at binde Nordeuropa tættere sammen. Når man bygger fysiske forbindelser, skaber man samtidig nye muligheder for menneskelig og økonomisk udveksling. Man bygger broer i mere end én forstand.

Med endnu en fast forbindelse bliver ideen om en fælles, grænseoverskridende hverdag styrket til gavn for både borgere, pendlere og virksomheder. I Øresunddirekt ser vi frem til at følge projektets videre udvikling og til at se, hvordan den nye forbindelse vil bidrage til og styrke det grænseoverskridende arbejdsmarked i Øresundsregionen.

Fandt du denne information relevant?

Vil du uddybe dit svar?

Tak for din feedback!
Noget gik galt, forsøg igen

Støttes af