Leje, købe eller sælge
Hvis du overvejer at flytte til Sverige skal du først og fremmest beslutte dig for, hvilken type af bolig, du leder efter. I Sverige kan en ejerbolig kun være et hus. Lejligheder er enten til leje eller også er de så kaldte ”bostadsrätter” – en slags mellemting mellem andelslejlighed og ejerlejlighed. Det svenske boligmarked minder meget om det danske, men vær også opmærksom på forskellene. I forbindelse med køb og salg af boliger er det for eksempel køber der bærer det største ansvar for at undersøge boligens tilstand, til forskel fra i Danmark.
Skal du flytte til Sverige i forbindelse med studier kan din uddannelsesinstitution i de fleste tilfælde hjælpe dig med at finde en kollegiebolig.
Bolig Fakta | 13-04-2011
At leje hedder på svensk at ”hyra”, og en lejelejlighed hedder en ”hyresrätt”. Der findes både private og almennyttige udlejningsselskaber i Sverige.
Bolig Case | 01-11-2011
John Skovbo, 46, har boet i Sverige siden 1994, hvor kærligheden til en svensk stewardesse og hendes klingende sprog bragte ham til hendes hjemby Halmstad.
Bolig Fakta | 03-09-2010
Hvis du som dansker tænker på at købe et hus i Sverige, har du brug for at sætte dig ind i, hvordan huskøb foregår, og hvordan det svenske boligmarked er indrettet. I denne artikel finder du råd til, hvordan man finder og køber en svensk bolig.
Bolig Fakta | 01-02-2011
I Sverige betaler man skat af fortjenester ved salg af ejendomme. Det gælder også danske ejendomme, så hvis du skal flytte til Sverige og regner med at få en fortjeneste ved salget af din danske bolig, bør du sælge den inden du lader dig folkeregistrere i Sverige.
Bolig Fakta | 08-09-2010
Hvis du vælger at sælge din svenske bolig, enten for at flytte indenfor Sverige eller for at flytte tilbage til Danmark, skal du være opmærksom på at et boligsalg foregår på en lidt anden måde i Sverige end i Danmark.
Bolig Case | 27-04-2010
Martin Thygesen, 30, ville nok ikke selv bruge det ord, men man kunne nærmest kalde ham for øresunds-ekspert. Han har været en engageret øresunds-borger siden han flyttede ind i sin ”bostadsrätt” i Malmø for 6 ½ år siden, og var blandt andet med til at starte Foreningen Öresundsborger.
Bolig Fakta | 12-04-2010
Når du skal købe en bolig i Sverige er der flere muligheder for finansiering. Det mest almindelige er at man tager et lån i en svensk eller dansk bank. Vær opmærksom på at man i Sverige ikke har noget, der svarer til det danske system med realkredit.
Økonomi Fakta | 21-03-2012
I Sverige skal alle, der bor i hus eller lejelejlighed, betale skat til kommunen i form af så kaldt ”fastighetsavgift”. Hvis du bor i en svensk ”bostadsrätt”, som er en slags mellemting mellem en andelslejlighed og en ejerlejlighed, skal du dog ikke betale ejendomsskat – det skal din ”bostadsrättsförening”.
I Fokus
John Skovbo, 46, har boet i Sverige siden 1994, hvor kærligheden til en svensk stewardesse og hendes klingende sprog bragte ham til hendes hjemby Halmstad.
i
Bolig af Jozefin Kraft
17. maj, 2012 21:28
i
Bolig af AKO
14. maj, 2012 10:59
i
Bolig af Nanis
13. maj, 2012 22:42
Abonner på vores nyhedsbrev